Táto stránka je doplnkovým krokom k úvodnej stránke modelu. Kliknutím na tlačidlo sa dostanete späť.
Otázky a odpovede

Nabíjanie

Aké spôsoby nabíjania batérie existujú a aké sú medzi nimi rozdiely?

V súčasnosti existujú dva bežné spôsoby nabíjania elektromobilu: jeden cez rýchlonabíjací bod, druhý cez štandardnú domácu zásuvku. Rýchlonabíjacie stanice sa nachádzajú na miestach, ako sú nákupné centrá, a rozširujú sa aj na čerpacie stanice a lokality v mestách. Výhodou týchto bodov je, že čerpajú vyšší nabíjací prúd, ako je výkon dostupný doma.

Je ťažké nabíjať elektromobily?

Vo všeobecnosti je nabíjanie elektromobilov Škoda pomerne jednoduché a existuje niekoľko možností, kde a ako ich nabíjať. Jedným z nich je použitie oficiálneho nástenného boxu Škoda – nabíjačky Škoda iV.

Ako funguje nabíjanie?

Existujú dva spôsoby nabíjania, a to buď striedavým prúdom (AC) alebo jednosmerným prúdom (DC). Nabíjanie AC nie je také rýchle ako nabíjanie DC. Napríklad striedavý prúd je prítomný v domácej sieti pri nabíjaní z 230V alebo 400V zásuviek. Elektromobil potrebuje zmeniť tento striedavý prúd na jednosmerný, takže nabíjanie môže trvať dlhšie. Nabíjanie z trojfázovej zásuvky (používanej napríklad pri miešačke alebo píle na drevo vo väčšine domov) je rýchlejšie kvôli väčšiemu toku energie, ale stále je potrebné prepínať prúd zo striedavého na jednosmerný. Preto je najlepšie nabíjať zo zásuvky prispôsobenej na nabíjanie elektromobilov. Nabíjanie je nelineárny proces. Vo väčšine prípadov jednosmerná nabíjačka nabije až 80 % kapacity batérie za menej ako hodinu. Zvyšných 20 % kapacity trvá približne rovnaký čas ako prvých 80 %.

Ako prebieha nabíjanie vozidla, krok za krokom?

1. Na dobitie potrebujete mať kartu alebo čip na odblokovanie nabíjacej stanice. Kartu alebo čip získate pri uzatvorení zmluvy s dodávateľom energií. Alebo sa môžete rozhodnúť pre kartu Powerpass (službu poskytuje spoločnosť Elli – Volkswagen Group Charging GmbH).
2. Vyberte príslušnú zásuvku podľa pokynov na displeji nabíjačky.
3. Zapojte kábel do zvolenej zásuvky.
4. Nabíjanie sa spustí automaticky po správnom pripojení kábla. Doba nabíjania závisí od typu nabíjacej stanice a kapacity, ktorú potrebujete nabiť.
5. Po spustení nabíjania sa odhlásite a zásuvka sa uzamkne, aby sa zabránilo odpojeniu kábla počas nabíjania.
6. Po dokončení nabíjania sa prihlásite a odpojíte kábel. Potom môžete pokračovať v jazde.

Ako dlho bude trvať úplné nabitie môjho elektromobilu?

Všeobecne povedané, DC nabíjačka nabije až 80 % kapacity batérie za menej ako hodinu. Zvyšných 20 % kapacity trvá približne rovnaký čas ako prvých 80 %. Ak nemáte prístup k rýchlej nabíjačke, úplné nabitie auta bude trvať dlhšie, v závislosti od batérie a modelu.

Kde môžem nabiť svoj elektromobil?

Môžete ho nabíjať doma alebo na verejnej nabíjacej stanici. Ak chcete svoje nové auto nabíjať doma, mali by ste myslieť na inštaláciu nabíjačky Škoda iV. Ak chcete nabíjať na verejnosti, stanice nájdete pomocou našej mobilnej aplikácie MyŠkoda alebo Powerpass.

Môže mi Škoda Auto pomôcť získať nabíjačku pre moje auto?

Naši autorizovaní predajcovia vám pripravia ponuku na kompletné zabezpečenie eMobility na mieru vašim potrebám. Všetko bude závisieť od vybraného modelu, vašej lokality, typu obydlia atď. Odporučia vám vhodnú nabíjačku Škoda iV alebo niektorý z našich nabíjacích káblov. Ak chcete upraviť distribúciu a sadzbu energie, kontaktujte svojho dodávateľa elektriny.

Čo je to wallbox?

Termín „wallbox“ používame na označenie nástenného nabíjacieho bodu pre elektrické vozidlá. Wallbox je fyzický systém, ktorý dodáva elektrinu do vozidla, keď je zapojený káblom. Je napájaný striedavým prúdom. Škoda iV Charger, oficiálny nástenný box Škoda Auto, bude k dispozícii v troch stupňoch výbavy u vášho oficiálneho predajcu Škoda.

Pre koho je Škoda iV Charger určená?

Nabíjačka Škoda iV Charger je špeciálne vyvinutá pre zákazníkov, ktorí si chcú rýchlo inteligentnú nabíjaciu stanicu nainštalovať doma. Zamestnanci autorizovaného servisu vám poskytnú informácie a rady, ktorá nabíjačka Škoda iV je najvhodnejšia pre váš automobil a vaše potreby.

Ako nainštalujem nabíjačku Škoda iV?

A čo je najdôležitejšie, inštalácia nabíjačky Škoda iV nie je práca, ktorú môžete urobiť sami. Keď sa rozhodnete nainštalovať si u vás doma nabíjačku Škoda iV, naši kvalifikovaní predajcovia vám pomôžu s nastavením schváleného elektrikára, ktorý vám ju nainštaluje.

Čo je eCheck?

Ide o inštalačnú službu pre zákazníkov a pozostáva zo 4 hlavných častí:
• Predbežná kontrola: online dotazník na získanie počiatočných informácií o pripojení zákazníka k domácej sieti. Dotazník nájdete na ŠKODA eMobility HUB a vo webshope Elli
• Domáca kontrola: fyzická kontrola miestneho elektrikára poskytovaná ISP
• Inštalácia: inštalácia nástennej skrinky
• Starostlivosť o zákazníka

Aké sú náklady na nabíjačku Škoda iV?

To do značnej miery závisí od typu nabíjačky Škoda iV, ktorú si chcete kúpiť. Naši miestni predajcovia s vami radi prekonzultujú toto rozhodnutie a urobia vám vhodnú ponuku.

Existujú nejaké riziká pri inštalácii nabíjačky Škoda iV?

Hlavné riziká predstavujú ľudia, ktorí sa pokúšajú nainštalovať svoju nabíjačku Škoda iV sami. Dôrazne odporúčame, aby ste vždy požiadali kvalifikovaného autorizovaného elektrikára o inštaláciu nabíjačky ŠKODA iV. Okrem toho sa musíte uistiť, že dodávka elektriny vo vašom dome je dostatočná na požadovaný výkon – toto môžete prediskutovať a posúdiť s jedným z našich užitočných skúsených predajcov.

Poradí mi predajca, ako si doma vybaviť zvýšenie výkonu na rozvádzači a na tarifách, alebo si musím všetko zisťovať sám?

Naši autorizovaní predajcovia môžu poskytnúť len všeobecné odporúčania. Na niektorých trhoch môžu predajcovia zákazníkom ponúknuť Home Check, kde vám certifikovaný elektrikár poskytne odborné odporúčania a pomôže pripraviť dokumenty pre vášho dodávateľa elektriny. Po Home Check môžete sami kontaktovať svojho dodávateľa elektriny.

Môžem si kúpiť elektromobil, ak bývam v paneláku a parkujem na ulici na sídlisku?

Áno. Na to, aby ste mali elektrické auto, nemusíte vlastniť dom alebo garáž. Svoje auto môžete zaparkovať kdekoľvek potrebujete. Dobíjať však budete musieť na verejných nabíjacích staniciach, napr. v práci alebo pri nakupovaní. Enyaq iV môžete napríklad dobiť jednosmerným prúdom (DC) na nabíjacej stanici na kapacitu, ktorá poskytne dostatok energie na dochádzanie do práce na celý týždeň.

Aké možnosti mám nabíjať doma?

Škoda bude ponúkať tieto nabíjacie produkty:
• Škoda iV Charger, Škoda iV Charger Connect a Škoda iV Charger Connect+
• Káble režimu 2
• Univerzálna nabíjačka iV (nabíjanie z domácej a priemyselnej zásuvky)
• Webasto Pure Wallbox

Aký je rozdiel medzi Universal Charger iV a 11 kW wallboxom?

Univerzálna nabíjačka iV je štandardný nabíjací kábel, ktorý umožňuje užívateľovi nabíjať zo štandardnej 240V alebo priemyselnej 400v zásuvky. Wallbox je nástenné zariadenie, ktoré poskytuje pohodlie a bezpečnosť pri nabíjaní a pokročilé inteligentné funkcie („smart wallbox“).

Čo je to inteligentné nabíjanie?

Inteligentné nabíjanie sa všeobecne používa ako zastrešujúci pojem. Zahŕňa všetky inteligentné funkcie nabíjacích staníc, ktoré optimalizujú nabíjaciu infraštruktúru vyvážením spotreby energie medzi nabíjacími stanicami a ostatnými spotrebičmi. Inteligentné nabíjanie zaisťuje, že nabíjanie EV je čo najefektívnejšie na základe dostupnej výkonovej kapacity a šetrí na výhodných tarifách. Škoda iV Charger je možné prepojiť napríklad s mobilnými aplikáciami MyŠkoda alebo Powerpas.

Môžem použiť akúkoľvek nabíjačku v meste?

Na nabíjanie elektromobilov možno využiť širokú sieť nabíjacích staníc po celej Európe. Získajte našu kartu Powerpass (by Elli) a budete sa môcť jednoducho zaregistrovať u väčšiny verejných poskytovateľov nabíjania.

Ponúka Škoda Auto riešenie verejného nabíjania pre iV?

Áno. Volá sa Powerpass, čo je služba poskytovaná spoločnosťou Elli - Volkswagen Group Charging GmbH. S kartou Powerpass budete môcť nabíjať prakticky kdekoľvek. V jednej aplikácii budete tiež môcť prehľadne vidieť všetky svoje údaje o nabíjaní a platby. Powerpass je dostupný od uvedenia prvého Enyaq iV na trh a poskytne vám prístup aj do siete rýchlonabíjania IONITY.

Plánuje Škoda Auto unikátny nabíjací konektor pre elektromobily?

Automobily Škoda majú rovnaký konektor ako väčšina elektromobilov na európskom trhu – Type 2 “Mennekes” pre AC nabíjanie alebo Combo 2 pre DC nabíjanie.

Bude možné nabíjať rýchlejšie?

Najrýchlejšie nabíjanie je jednosmerným prúdom (DC). Toto je prúd, ktorý auto potrebuje, takže nemusí konvertovať striedavý prúd na jednosmerný, t.j. nabíjanie je rýchlejšie. Sieť nabíjacích staníc už má jednosmerné nabíjacie stanice pre rýchle nabíjanie.

Kedy by som mal nabíjať AC a kedy DC?

Škoda ponúka zákazníkom všetky možnosti nabíjania pre optimálnu flexibilitu. Pre bežné nabíjanie vozidla odporúčame nainštalovať si doma nabíjačku Škoda iV Charger. Dobíjajte batérie, aj keď ste na cestách – na nabíjanie na nabíjacích staniciach sa k vozidlu okrem nabíjacieho kábla pre bežné domáce zásuvky dodáva aj vhodný AC kábel. Väčšie vzdialenosti je možné zvládnuť rýchlonabíjaním na DC nabíjacích staniciach.

Je nebezpečné, ak sa nabíjací kábel namočí, vozidlo je v mláke alebo prší?

Nie. Proces nabíjania je plne zabezpečený. Osobám v žiadnom prípade nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Auto aj samotná nabíjačka majú v týchto prípadoch niekoľko úrovní ochrany. Napríklad prúd netečie, kým nie je bezpečne zapojený do zásuvky a auto aj nabíjačka si nie sú istí, že je všetko pripravené.

Čo sa stane, ak zabudnem vytiahnuť zástrčku z nabíjacej stanice a začnem jazdiť?

Motor je možné naštartovať len vtedy, keď je odpojený nabíjací kábel.

Je potrebné vytiahnuť zástrčku hneď po úplnom nabití batérie?

Nie, nabíjačka vo vozidle sa na konci procesu nabíjania sama vypne.

Môžem zastaviť nabíjanie, aj keď sa batéria ešte nedobila?

Áno, proces nabíjania môžete prerušiť bez poškodenia batérie. Po odomknutí vozidla sa nabíjanie preruší. Prípadne môžete proces nabíjania zastaviť cez MyŠkoda.

Poškodí sa batéria, ak sa nabíja každý deň alebo sa nabíja príliš dlho?

Nie, každodenné nabíjanie nie je problém. Nabíjanie sa automaticky ukončí po dokončení nabíjania batérie.

Ak nebudete pokračovať v jazde, kým sa batéria nevybije, poškodí ju to?

Nie, batéria nemusí byť prázdna, aby sa mohla dobiť.

Musím vždy nabiť batériu na 100 % kapacity?

Nie, to nie je potrebné. Batérie majú počas svojej životnosti len minimálny pamäťový efekt, takže pri neúplnom nabití to nie je badateľné.

Je škodlivé, ak pravidelne nabíjate batériu jednosmerným prúdom cez CCS?

Nie, pri jednosmernom nabíjaní sa batéria nabije len na 80 % za približne 60 minút. Pre zvyšných 20 % sa nabíjací výkon neustále znižuje, aby sa šetrila batéria.

Ako dlho môže byť vozidlo zaparkované bez vybitia batérie, keď v blízkosti nie sú žiadne možnosti nabíjania?

Závisí to od vonkajšej teploty a stavu nabitia batérie, keď je auto zaparkované. Ak je plná a vonkajšia teplota je nízka, auto môže zostať zaparkované aj niekoľko mesiacov.

Kedy je najlepší čas na nabíjanie elektromobilu?

Nepovedali by sme, že je najlepší čas na nabíjanie elektromobilu, ale väčšina ľudí uprednostňuje nabíjanie cez noc, aby mali ráno plne nabité vozidlo. Prirodzene, v závislosti od nabíjacieho bodu môže úplné nabitie trvať od jednej hodiny až po celý deň, takže pri rozhodovaní o najlepšom čase na nabitie by ste mali zvážiť aj tieto faktory.

Je možné indukčné nabíjanie?

Áno, niektoré krajiny a niektoré značky áut už ponúkajú nabíjanie cez indukčnú cievku, ale táto možnosť zatiaľ nie je pre naše autá dostupná. V budúcnosti však uvažujeme aj nad ponukou tejto formy nabíjania.

Čo ak sa mi celkom vybije batéria vo vozidle?

Úprimne povedané, naozaj pochybujeme, že sa vám to niekedy stane. Naše vozidlá vás budú vždy v dostatočnom predstihu informovať o stave nabitia a s aplikáciou MyŠkoda si budete môcť stav nabitia skontrolovať kdekoľvek a kedykoľvek.

Pre každý prípad však budeme pripravení a ponúkneme vám riešenia mobility či už v rámci cestnej asistenčnej služby alebo v rámci iných pridružených služieb eMobility.

Čo spraví s autom úplne vybitá batéria, ak s ním budem jazdiť?

Vozidlo vás informuje o aktuálnej kapacite batérie rovnako ako bežné vozidlo o stave paliva v nádrži. Vďaka rekuperačnému brzdeniu neustále dobíjate batériu. Ak nereagujete na niekoľko upozornení, že batéria je takmer vybitá a nakoniec sa vybije, vozidlo sa zastaví rovnako ako spaľovací motor. Na rozdiel od spaľovacieho motora sa tak sa dá jednoducho opäť nabiť bez potreby návštevy servisu.

Existuje služba, ktorá by ma prišla dobiť? Ako lankový štart?

Áno, už existuje niekoľko nezávislých poskytovateľov tejto služby, ako napríklad E-Mona, a ponuky sa na trhu určite budú množiť ako huby po daždi. Práve teraz majú naši zákazníci možnosť nechať si vozidlo odtiahnuť k najbližšiemu servisnému partnerovi, kde je možné vozidlo dobiť, alebo k najbližšej nabíjacej stanici. Vždy sa vám ponúkne najlepšia možnosť. Pracujeme však aj na vlastných partnerských riešeniach, ktoré budeme ponúkať prostredníctvom našej servisnej siete alebo prostredníctvom našich asistenčných partnerov.